INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wiktor Arcimowicz h. Prawdzic      Fot. Wiktor Arcimowicz, źródło kopii cyfr. all-photo.ru
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Arcimowicz Wiktor herbu Prawdzic (1820–1893), działacz państwowy rosyjski, brat poprzedzającego, syn Antoniego, urodził się w Białymstoku 19 IV 1820. Kształcił się w petersburskiej szkole prawa i tu zaprzyjaźnił się z elitą młodzieży postępowej rosyjskiej z dygnitarskich domów, wcześnie zakochał się w córce senatora Żemczużnikowa i dał się wciągnąć do atmosfery rosyjskiej. Po ukończeniu studjów wstąpił na służbę do senatu. Biorąc kilkakrotnie udział w rewizjach senatorskich, doskonale zapoznał się z instytucjami administracyjnemi i sądowemi. Jako zdolny administrator, prawy i surowy legalista, dał się poznać na stanowisku gubernatora tobolskiego (1854) i później kałuskiego (1858). Brał czynny udział w przygotowywanej wówczas reformie włościańskiej i naraził się szlachcie, wskutek czego w r. 1862 odwołano go z Kaługi i mianowano senatorem. W r. 1863 wbrew woli został przeniesiony do Królestwa Polskiego i mianowany członkiem Rady Administracyjnej i wiceprezesem Rady Stanu. Później, powołany do »Komitetu urządzającego« na stanowisko prezesa powstałej przy nim Komisji prawniczej, asystował Milutinowi, Samarinowi i Czerkaskiemu w pracach przygotowawczych do »urządzenia« stosunków społecznych w Kongresówce – ale asystował ze wstrętem nie mógł patrzeć obojętnie na reformy, zmierzające do niszczenia polskiego ziemiaństwa i wynaradawiania chłopów. Daremnie starał się zapewnić prawnikom polskim dużo miejsca w reformowanem sądownictwie; po licznych konfliktach z Milutinem podał się w marcu 1865 r. do dymisji. W r. 1866 został członkiem departamentu kasacyjnego karnego w senacie, gdzie dał się poznać jako zwolennik reformy sądowej. Później do końca życia (2 III 1893) był senatorem prezydującym w pierwszym departamencie. Wychował dzieci w religji prawosławnej, co było jedną z przyczyn, dla których nie chciał służyć w Królestwie. Wyznał jednak przed żoną, że chociaż dawniej uważał siebie za Rosjanina, ale »odczuł, że jest Polakiem i stał się polskim patrjotą dopiero, gdy się znalazł w Warszawie w latach sześćdziesiątych, gdzie na każdym kroku zahaczał o wypadki do głębi duszy obrażające uczucie sprawiedliwości« (Spasowicz).

 

Akta Sekretariatu Stanu. Arch. Akt. Dawn. Warsz.; Spasowicz, Pisma VIII; Arcimowicz W., Wospominanja, Petersb. 1904; »Kraj«, Petersb. 1901; 36 sq.                                                  

Janusz Iwaszkiewicz

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Olga Helena Boznańska

1865-04-15 - 1940-10-26
malarka
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Wojciech Sawicki

1841-04-11 - 1918-06-20
dyrektor banku
 

Zygmunt Markowski

1872-04-28 - 1951-09-13
lekarz weterynarii
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.